האם אדם מושחת יכול להיות מנהיג טוב?

חזרה לבלוג

האם אדם מושחת יכול להיות מנהיג טוב?

השאלה היחידה שלא נשאלה בבחירות האלה - והיא השאלה החשובה מכולן

בחינת הכתבות, הפרשנויות והניתוחים הפוליטיים של אנשי השמאל בתקופה שקדמה לבחירות, העלתה טענה מרכזית בולטת לכך שבנימין נתניהו לא יכול לכהן כהונה נוספת כראש ממשלה. ניתן לסכמה בשתי מלים – “ביבי מושחת”. כראיה לטענה, מוגש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע. מבחינתם של אנשי השמאל, השאלה מי מסוגל להנהיג את המדינה בצורה הטובה ביותר קשורה באופן הדוק לשאלת ניקיון כפיו של המנהיג.

בחירות אלו התאפיינו בכך שבמקום להתעסק עם מצע, אידיאולוגיה, אסטרטגיה ביטחונית (של אף אחת מהמפלגות מלבד אולי זהות), המצביעים התעסקו עם שתי בעיות עיקריות – “רק ביבי” או “רק לא ביבי”. השמאל הפך חברבורותיו, טען שנתניהו מגמגם מול החמאס ועודד לפעולה צבאית חזקה – כנגד האג’נדה שוחרת השלום שלו עצמו; ואילו הימין הצליח להפוך מפלגת מרכז של 3 רמטכ”לים לשמאל קיצוני, כזה שימיט חורבן על מדינת ישראל ויעשה קואליציה עם המפלגות הערביות.

אופן הצגת הבעיה משפיע על ההחלטה שנקבל

אך כשמבינים התנהגות זו של השמאל מתוך אסטרטגיית “רק לא ביבי”, התמונה נהפכת למאוד ברורה. אם נתניהו נקט באסטרטגיית ההכלה ולא יצא לפעולה צבאית נרחבת, אז השמאל הנוקט באסטרטגיית “רק לא ביבי” יהיה לפתע בעד פעולה צבאית. מתוך פריזמה זו, כל דבר שנתניהו עושה הוא גרוע: העברת השגרירות, ההכרה בגולן, העברת גופתו של זכריה באומל. ואצל הימין – לא משנה כמה גנץ ניסה לקרוץ לימין, הוא עדיין נתפש כשמאל.

טברסקי וכהנמן הראו כי קבלת החלטות מושפעת מהדרך שבה מוצג המידע. אפקט המסגור (Framing effect) מתאר את הנטייה להגיע לבחירות שונות כתוצאה מהאופן שבו מנוסחת השאלה. כשנציג את אותה בעיה בניסוח שונה, אנו נקבל תשובות שונות בתכלית:

1. כשאתם חושבים על ראש הממשלה הבא, תחשבו על מועמד שיוביל מדיניות חוץ המאפשרת התמודדות יעילה עם האתגרים הלאומיים בזירות השונות?

2. כשאתם חושבים על ראש הממשלה הבא, תחשבו על מועמד שיהיה מסוגל לשמר את האינטרסים של מדינת ישראל מול פוטין, ארדואן, טראמפ ורוחאני?

לשתי השאלות יש אותה משמעות, אך בעוד הניסוח של השאלה הראשונה כללי, הניסוח של השאלה השנייה מחייב להביא למודעות את הדמויות המדוברות. דמויות הנתפשות כלא יציבות, כוחניות, דומיננטיות, בעלות אישיות קרימינלית ועל גבול הסוציופתיה. כעת, השאלה אינה נסובה סביב מדיניות חוץ, אלא איזה מנהיג מסוגל להתמודד ביעילות מול שחקנים אלו.

בבחירות הנוכחיות היה מסגור מאד פשוט של הבעיה שהוצגה לציבור, היו פה שתי אסטרטגיות, שתיהן אמוציונליות, שתיהן מגבילות את טווח החשיבה – “רק ביבי” מול “רק לא ביבי”. רוב הציבור לא שאל את עצמו ולו שאלה עניינית אחת. לא נבחנו סוגיות של אידיאולוגיה, יכולת מנהיגות או מהם האתגרים העומדים לפתחה של המדינה.

השאלה היחידה שלא נשאלה

אבל – וזה אבל מאוד משמעותי – מתוך כל הרפש והזוהמה שעלו פה בבחירות האחרונות, לא נשאלה שאלה אחת; וזוהי השאלה החשובה באמת לעתידה של מדינת ישראל – האם עצם זה שאדם מושחת מונע ממנו להיות מנהיג טוב?

רובכם תענו “כן” על השאלה מבלי לחשוב פעמיים, אך אם נבחן את השאלה מהזווית הפסיכולוגית – התשובה עשויה להפתיע אתכם.

הדעה הרווחת היא שאדם מושחת לא יכול לשמש מנהיג. מנהיג אמור לשמש דוגמה עבור העם ולהיות סוג של פלס ומופת בהתנהגותו. לא אחת משבחים מנהיגים כמו בן גוריון שהסתפק בצריף בדרום, או בגין שניהל אורח חיים צנוע ועניו ולעומתם, ראשי הממשלה האחרונים – נתניהו, אולמרט, שרון וברק נהפכו לנדל”ניסטים, נהנתנים, מקושרים עם בעלי הון, וידעו ליהנות מאורח החיים הזה.

אז כמובן שצניעות, ענווה ויושרה הן תכונות אציליות ורצויות עבור כל אדם באשר הוא, אבל האם אלו הן תכונות שיהפכו אדם למנהיג טוב, לכזה שמסוגל להתמודד עם הבעיות הביטחוניות, הלאומיות, הכלכליות והבינלאומיות על הצד הטוב ביותר, ומהצד השני, האם עצם העובדה שאדם הוא נהנתן או מושחת, מונעת ממנו להיות מנהיג טוב?

צניעות ויושר הן לא תכונות שיהפכו אדם למנהיג טוב

ובכן, במקרים מסוימים – אפילו להפך. ניסיתם פעם לחשוב על סדר היום של מנהיג, על מורכבות ההחלטות העומדות לפתחו, על הצורך לשחק משחק פוליטי מורכב, להפעיל מידה מסוימת של מניפולציה, לקבל החלטות שלא לוקחת בחשבון את המרכיב הרגשי? תכונות אלו מחייבות מידה מסוימת של ניתוק רגשי המאפשר לו “לא לראות בעיניים”; לא להיפגע מביקורות, לפתח “עור של פיל”, בשילוב עם אמונת בלתי מתפשרת בצדקת הדרך.

יש קשר חיובי בין תכונות כגון קור רוח, עמידה במטרות וביעדים בכל מחיר, ניתוק רגשי, ערך עצמי גרנדיוזי, הישגיות, מניפולטיביות ומקיאווליזם ובין הנטייה לטשטוש גבולות מוסר. לא סתם במוסד מחפשים דווקא סוג כזה של אנשים. אלו הם בדיוק האנשים שיתמודדו בהצחלה עם מצבים בלתי צפויים, יתפקדו טוב תחת לחץ ויוכלו לשחק משחק פוליטי מתוחכם.

על פי לן אוקס, פסיכולוג אוסטרי, אחד הדברים המאפיינים מנהיגים מוצלחים זה אישיות נרקסיסטית, עוצמה פנימית המניעה תחושת אמון בלתי מתפשרת ובהירות לגבי הדרך שבה הם הולכים. כאלו שלא משנה כמה ביקורות מופנות כלפם, לא מלוות אותם תחושות של ספק, חרדה או אשמה המאפיינות אנשים אחרים. הם בטוחים בצדקת דרכם.

האם יש לנו סיכוי לקבל החלטה עניינית?

האופן שבו אנו מעבדים מידע הוא לא רציונלי. בין אם נרצה בכך בין אם לאו, החלטותינו מבוססות על רגש. המנגנון הרגשי שהתפתח במהלך מיליוני שנות אבולוציה שירת אותה נאמנה ואיפשר לנו לקבל החלטות מהירות. מנגנון זה אמנם יעיל לחיים בסוואנה, אבל לא “תוכנת” להתמודד עם סוגי ההחלטות שעמן אנו נאלצים להתמודד כיום והתוצאות בהרבה מקרים בעייתיות. לכן, במקום לענות לעצמנו על שאלת המנהיגות, אנו עונים לעצמנו על עד כמה אנו מחבבים את האדם, למרות ששאלה זו אינה רלוונטית.

בבואנו לשאול את עצמנו מי יכול לשמש מנהיג טוב, יש לשים בצד את מידת הסלידה שלנו מנתניהו או את מידת החיבה שלנו אל גנץ בצד. אלו לא השאלות שצריכות להיבחן. השאלה המשמעותית היא לאיזה מנהיג יש את הסיכוי הטוב ביותר להתמודד עם האתגרים הנוכחיים.

ומה עם שאלת השחיתות? כמובן שיש להעניש על כך את האדם המושחת – אבל לא את המדינה.


שיתוף

חזרה לבלוג

דברו איתנו
close slider
אז במה אנחנו יכולים לעזור לכם?