לידיעת נתניהו וגנץ: כדאי לכם לאמץ השיטה של טראמפ

חזרה לבלוג

לידיעת נתניהו וגנץ: כדאי לכם לאמץ השיטה של טראמפ

לידיעת נתניהו וגנץ: כדאי לכם לאמץ השיטה של טראמפ

אנשים אוהבים את הריגוש הזה שמקורו בחוסר יכולת לצפות את ההתנהגות, באלמנט ההפתעה מה שמסביר את ההנאה מסדרות מתח ובידור. טראמפ מחזיק את האנשים משני צדי המפה במתח בציפייה לשערורייה הבאה.

“אני יכול לעמוד באמצע השדרה החמישית בניו יורק ולירות במישהו ולא אפסיד קולות בוחרים”, אמר טראמפ בנאום שנשא בפני תומכיו לפני הבחירות לנשיאות. מסוגלים לדמיין מנהיג אחר שהיה מעז לומר זאת בפומבי ולצאת ללא נזק פוליטי?

אז מה עומד מאחורי ההערצה העיוורת לטראמפ, הנשיא שלא דופק חשבון, שחולל הכי הכי הרבה מהומות בהיסטוריה, ושניתוחים פסיכולוגיים של התנהגותו ונאומיו מעלים שוב ושוב שהתנהגותו פתולוגית. ד”ר ג’ון גרטנר למשל, עומד בראש קבוצת אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש שכתבו ספר שכל מטרתו להדיח את טראמפ על סעיף של חוסר כשירות (התיקון ה-25 לחוקה).

לטענתם, טראמפ לא יציב, הוא סובל ממספר פתלוגיות שביניהן אישיות קרימינלית המתבטאת בהפרת חוקים ונורמות ללא תחושת חרטה, אשליה גרנדיוזית (טען שיותר קהל הגיע להשבעה שלו מאשר לזו של אובמה), פרנויה המתבטאת בתיאוריות קונספירציה (טען שאובמה צוטט לו בהמהלך קמפיין הבחירות), הפרעת אישיות אנטי חברתית המכונה לעתים סוציופתיה (שואב סיפוק מרמיסת אנשים חלשים) תחושת קורבנות מתמדת, נרקסיזם, ועוד. התנהגות זו, הם מזהירים, מקצינה עם צבירת כוח פוליטי נוסף.

הסכנה החמורה, הם אומרים, היא שכתוצאה מתפישת מציאות מעוותת, טראמפ אפילו לא מודע לשקריו. “הוא מכופף את המציאות כך שתתאים לצרכים הנרקסיסטיים שלו ולפנטזיות הפרנואדיות”.

ולמרות שהוא נתפש משקר בלי סוף, למרות אינסוף סקנדלים ופרובוקציות, לא רק שהוא יוצא ללא נזק פוליטי, התמיכה בו רק מתחזקת עם כל סקנדל או פרובוקציה נוספת.

“אה, זה ברור, תומכיו הם גזענים, לא יציבים נפשית או סתם מופרעים”.

אז זהו שממש לא. למרות שנוח לטעון זאת, חלק גדול מתומכיו הם אנשים נורמטיביים לחלוטין.

אז מה למדע יש לומר על ההערצה העיוורת לטראמפ?

טראמפ משחק עם הרגש

נבדקים צפו ב-40 דקות של סרטונים שבהם נצפו מועמדים פוליטיים שונים, כשהפעילות במוחם מנוטרת. הממצאים לא הותירו מקום לספק: טראמפ מצליח לייצר עוררות רגשית ולשמור את מערכת הקשב פעילה לאורך זמן יותר כל מועמד פוליטי אחר. דפוס הפעילות הגבוה נראה אפילו כשטראמפ דיבר על דברים שלא היו מקובלים על הנבדקים.

וכיצד הוא משפיע על מתנגדיו?

כששאלו דמוקרטים, תומכים של הילארי קלינטון, “איך אתם מרגיש כלפי מה שטראמפ אמר בנוגע למדיניותו כנגד מהגרים?” התשובה היתה חד משמעית: “הוא מעורר בנו פחד”.

כאן מגיע הטוויסט הדרמטי בעלילה.

למרות שהצהירו כי חשו פחד למשמע דבריו, גרף הפעילות המוחית הראה עלייה חדה בתחושת הנאה וריגוש חיובי. רק לאחר שהנבדקים חשבו על הדברים באופן רציונלי, הם פילטרו החוצה את העונג וטענו שחשו פחד. אנשים אוהבים את הריגוש הזה שמקורו בחוסר יכולת לצפות את ההתנהגות, באלמנט ההפתעה מה שמסביר את ההנאה מסדרות מתח ובידור. טראמפ מחזיק את האנשים משני צדי המפה במתח בציפייה לשערורייה הבאה.

מהי הסיבה לפער בין מה שאמרו מתנגדיו לאיך שהרגישו?

לא רק שאנו אוהבים פרובוקציות, אנו שואבים סיפוק והנאה מרוע, גזענות, אפליה ולאומנות ברמה הבסיסית ביותר. כולנו, ללא יוצא מן הכלל. למרות זאת, רב האנשים יעידו כי אינם אוחזים בדעות קדומות ומתנגדים לאפליה.

קשה להאמין? קבלו הוכחה – צפייה של כמה מילישניות בתמונה של אדם מגזע אחר, זה כל מה שמוחנו צריך כדי לעורר אצלנו רגש שלילי. אבל – אם אראה לכם את הפנים זמן ארוך מספיק, החלק הרציונלי במוח ידאג לתקן את הנטייה הראשונית. רק ש…  לא לכולם אכפת מספיק כדי לבצע את התיקון הזה. לכן, גם מתנגדיו חשו סיפוק לא מודע מדבריו, אבל מכיוון שהם לא תופשים עצמם ככאלה שנהנים מאגרסיות, אזורים גבוהים במוחם דאגו לווסת את הדחף.

יאללה בלאגן

טראמפ מייצר כאוס במערכת הפוליטית ובסדרים שהיו נהוגים עד עכשיו, ולכן חביב במיוחד על סוג מסוים של אנשים שבספרות מכונים ‘טרול’ או ‘סאדיסט מצוי’. אלו הם אנשים בתפקוד נורמלי שאינם בהכרח עבריינים, אך שואבים סיפוק רגשי מסוים מיצירת מהומות, בלאגן, פגיעה בסדר הקיים. סגנונו מבטא מרד בפוליטקלי קורקט, ניתוץ מוסכמות. הוא אימפולסיבי ולא מפחד לומר את אשר על לבו, ולכן טרולים שואבים סיפוק רב מלצפות בו אך בעיקר – לצפות כיצד כל ה”פוליטיקלי קורקטים” יוצאים מכליהם.

חשיבה סטריאוטיפית היא תענוג צרוף

קבוצה נוספת הנמשכת לטראמפ היא אנשים בעלי אישיות סמכותנית (Authoritarian personality) – אנשים בעלי העדפה למבנה היררכי, הנוטים לחלק את העולם לטוב ורע ולהביע דעות קדומות בתדירות גבוהה. בנאומיו, טראמפ מייצר אבחנה ברורה בין קבוצות הנתפשות כשייכות לסטטוס גבוה (לבנים) לסטטוס נמוך (מהגרים ומיעוטים). הוא רואה אנשים בשחור ולבן – קורא למוסלמים מסוכנים ולמהגרים מקסיקנים אנסים ורוצחים.

אסטרטגיית ניהול האימה

אחת התיאוריות הנחקרות בפסיכולוגיה חברתית היא תיאורית ניהול האימה המסבירה מדוע אסטרטגיית הטלת האימה של טראמפ כל כך אפקטיבית. על פי התאוריה, ישנו קונפליקט פסיכולוגי בין הרצון לחיות לבין המודעות לכך שהמוות הוא בלתי נמנע. כדי לנהל את החרדה, אנו מאמצים מערכות סמליות כמו דת, תרבות, זהות לאומית המקנות תחושת נצחיות ומספקות משמעות. זו הסיבה שכשמזכירים לאנשים את היותם בני תמותה הם נעשים קנאים יותר לזהות הלאומית ונוטים להשקפת עולם ימנית ומיליטנטית.

בעצם ההבנייה של איומים קיומיים בדמות מהגרים מוסלמים והיספנים, טראמפ מייצר מצב פסיכולוגי שבו תחושת הפגיעות עולה ובתגובה מתחזקת הזהות הלאומית וגוברת השנאה כלפי קבוצות החוץ. במצבים אלו, אחרי שמצאת גורם סמכותי שנותן לך תחושת ביטחון – פחות אכפת לך מהערות פרובוקטיביות ועלבונות.

אז בואו נודה על האמת; לקלל, להגיד לאנשים מה באמת חושבים עליהם, להפלות, מבלי לנסות להיות פוליטקלי קורקט כל הזמן ולשים לב למה שנאמר, זה תענוג צרוף. זה משחחר דופמין ומספק פורקן לדחפים וליצרים הפרימיטיביים. זהו סוד הקסם של טראמפ, ואל תתפלאו אם נתחיל לראות יותר ויותר מנהיגים שייאמצו את הגישה הזו.


שיתוף

חזרה לבלוג

דברו איתנו
close slider
אז במה אנחנו יכולים לעזור לכם?