סירי, אל תעני לילד שלי: הסכנות שטמונות ביחסים עם דמות וירטואלית

חזרה לבלוג

סירי, אל תעני לילד שלי: הסכנות שטמונות ביחסים עם דמות וירטואלית

אם ילדים מתרגלים לאינטראקציה שאינה דורשת השקעה מנטאלית, אינטראקציות אנושיות הופכות מתסכלות. דו שיח עם בוטים עלול להוביל להעדפה של קשר עמם על פני קשר עם בני אדם ■ כך פעוטות הופכים לצעירים נרגנים הפונים לפתרונות דיגיטליים

“אלקסה דיחה”

“מצטערת לא הצלחתי להבין את השאלה ששמעתי”

“אלקסה תספרי לי דיחה”

“לא הצלחתי להבין, תחזור בבקשה”

“נו אלקסה מטומטמת אחת אמרתי דיחה, תגידי כבר”

שיחות מסוג זה הפכו נפוצות מאוד מאז כניסת העוזרים הוירטואליים לחיינו. אמנם אלקסה עדיין לא תומכת בשפה העברית, אבל זה יקרה בקרוב מאד וכדאי להיות מוכנים להשלכות שיש לבינה מלאכותית על צורותיה השונות – על ילדים. עוזרות וירטואליות כמו אלקסה של אמזון, סירי של אפל וגוגל הום הפכו מצרך נפוץ. הן מסוגלות לצ’וטט עם המשתמש ולספק שירותים שונים, מדיווח מזג האוויר או מציאת מתכון לפאי תפוחים ועד ניגון שיר או בדיחה.

בניגוד לפלטפורמות כמו פייסבוק או וואטסאפ שהתקשורת באמצעותן מחייבת יכולת קריאה וכתיבה, הממשק הידידותי המופעל על ידי קול מאפשר לילדים להיות עימו באינטראקציה מגיל צעיר מאוד. לכך יש השלכות פסיכולוגיות משמעותיות.

ילדים בגילים הצעירים מתקשים להבחין בין דמיון למציאות. נוי בת השמונה יודעת שאלקסה “זה רק מכשיר”, אך אחותה בת השש סופי רואה את אלקסה כשילוב בין אדם ומכונה. “אני חושבת שזה רובוט שהראש שלה בשמיים והגוף שלה כאן”. דניאל בת הארבע בטוחה שיש אישה מיניאטורית בתוך המכשיר, היא יודעת לתאר לי בדיוק איך היא נראית.

ילדים נוטים לחלק את העולם לקטגוריות. כל דמות צריכה להתאים לקטגוריה קיימת: משפחה, חיות מחמד, חברים לגן. מכיוון שבגילאים אלו הילדים משווים לעוזרת הוירטואלית תכונות אנושיות, היא נתפשת יותר כבן משפחה מאשר כרובוט. מגמה זו של האנשה נמצאה גם בקרב קבוצות גיל יותר מתקדמות. 85% מהילדים בגילאי 9 עד 14 אמרו שיבטחו בעוזר הווירטואלי לגבי בעיה אישית שהינה מביכה מכדי להעלות עם הורה או חבר, כיוון שהם למדו שניתן לומר לו כל דבר והוא לעולם לא יבקר או יהיה שיפוטי.

אחת החרדות הנפוצות של ההורים הינה שהילדים יסגלו התנהגות “בוסית” כתוצאה מהאינטראקציה עם העוזר הווירטואלי ויכולתם לפתח כישורים חברתיים תיפגע.

ממה נובע החשש?

יכולות התקשורת של ילדים נרכשות דרך חיזוקים ותגמולים. אם ילד יגיד לאמו, “אני רוצה שוקו”, היא מיד תענה לו, “מה אומרים?” כך הילד לומד שכדי להשיג את מבוקשו הוא נדרש “לדבר יפה”. עם עוזר וירטואלי, לעומת זאת, אין צורך בגינונים מיותרים. זמן קצר של אינטראקציה עם העוזר הוירטואלי זה כל מה שצריך כדי שילד יתחיל לתת הוראות לאלקסה, לבוא בדרישות שתקרא סיפור או תספר בדיחה כדבר שבשגרה.

מבחינה קוגניטיבית הילדים לא מבינים למה ניתן לתת הורואת לאלקסה אך לא לאדם אחר. הגבול בין עוזר וירטואלי לאדם מטושטש. אם הם נוהגים בגסות רוח לדמות הנתפשת על ידם כמשרת – המרחק קצר מלהיות גסי רוח באותו אופן למנקה בבית הספר.

צוותי הפיתוח של אמאזון היו קשובים לחששות ההורים, והמענה היה לתגמל את הילד על אמירת “בבקשה” (“תודה שזכרת לבקש בנימוס”). פונקציונליות זו הניחה את דעתם של ההורים, אבל הבעיה המהותית לא נפתרה. הבעיה באינטראקציה אינה סובבת סביב אמירת תודה ובבקשה, אלא שהילדים מתרגלים לאינטראקציה שבה הכל נתון לשליטתם – אפשר לשמוע רק שירים שאני אוהב, לכוון את עצמת הקול שמתאימה לי ולהיות חשוף רק למה שמעניין אותי ללא צורך להתחשב בהעדפות האחר.

אשליה של ביחד ללא דרישות

אחת הדאגות המהותיות הינה שילדים יעדיפו את חברתם של הבוטים על פני חברת בני אדם. באינטראקציה עם בוט המוח לא צריך להתאמץ להבין את כוונת האחר, לפרש רמזים בלתי מילוליים כגון הבעות פניו, קול, או שפת גוף שהינם הבסיס לאינטראקציה אנושית. אם הילד לא ייחשף למידה מספקת של אינטראקציה בינאישית בגיל צעיר, היכולת להבין ולחוש את האחר לא תתפתח כיאות. אם ילדים מתרגלים לאינטראקציה שאינה דורשת השקעה מנטאלית, אינטראקציות אנושיות הופכת מתסכלות.

אינטראקציה עם חבר מונעת על ידי התשוקה לקחת חלק בפעילות משותפת. תקשורת עם בוט הינה שונה בתכלית. ההנאה מונעת מהשינוי במצבנו המנטלי, סוג של ניתוק מהסביבה המיידית: ניתן להשיג את כל מטרותיך, מהבסיסית ביותר ועד לצרכים הרגשיים, ללא תשלום מיידי, ללא שנדרשת השקעה, ללא צורך להיות נחמד, לחייך, להיות מעורב או מתחשב. נשמע נוח? הבעיה מתחילה כאשר מתחילים להתמכר לצורה זו של התקשרות ‘בוטית’ ולפתח העדפה לתקשורת זו.

התקשורת עם הצ’טבוטים בנויה על התשוקות והמאוויים החבויים שלנו. מקורם של צרכים אלו באזורי המוח הפרימיטיביים, כמו המערכת הלימבית המעורבת ברגשות. משתמשים מצפים למערכת יחסים א-סימטרית מבוטים, כיוון שישנה ציפייה לא מודעת להיות דומיננטים בהשוואה לצד השני, להרגיש שליטה באינטראקציה.

נמצא שכאשר הבוט השיב באופן שסותר יחסי כוחות אלו, הנבדקים סיימו את האינטראקציה באופן מיידי או עשו שימוש באלימות מילולית כלפי הבוט. במילים אחרות, במטרה להעלות את הערך העצמי, יש לנו צורך במערכת יחסים אחת לפחות שייתקיימו בה הבדלי כוח. מי מועמד מתאים לכך יותר מהבוט?

אפילו הלמידה אינה יעילה

הורים רבים סבורים שהתקשורת עם אלקסה או סירי מלמדת. אך האופן שבו ילדים באים באינטראקציה עם עוזר וירטואלי, לא מסייע להם ללמוד. אמנם אלקסה יודעת לתת מענה כמעט לכל שאלה, אך ילדים לא לומדים באמצעות חשיפה למידע. למידה מתרחשת בחיכוך כאשר הילד מאותגר על ידי הורה, מורה או ילד אחר. עוזר וירטואלי לא מספק אינטראקציה מסוג זה. הזנה בשורה של עובדות בתגובה לשאלה לא מלמדת את הילדים להקשיב או ללקט מידע בדרכים נוספות.

בוטים יכולים לסייע לנו מאוד בעולם הדיגיטלי וניתן להתאים אותם לצרכים השונים שלנו. קשה מאוד לעמוד בפני השילוב של אינטילגנציה, שמירת אמונים ואמפתיה מלאכותית. הסכנה היא שאינטראקציות עם בוטים עשויות להוביל להעדפה בקרב חלק מהאנשים למערכת יחסים עם בינה מלאכותית יותר מאשר עם אנשים.

לכן חשוב להיות ערניים להשלכות, בפרט כאשר חושבים על הדור הבא: פעוטות שעשויים לגדול להיות צעירים נרגנים הפונים לפתרונות דיגיטליים המאפשרים סיפוק מיידי, אך אינם פותרים את המחלוקות עם חברים אמיתיים. לכשייתבגרו, שום יכולת טכנולוגית לא תוכל להקנות להם את אותן היכולות ההכרחיות: השגת תחושת ביחד אמיתית, אישית וכנה אחד עם השני.

מה הבעיה עם ריבוי אפשרויות?

מוחנו לא בנוי לבחור מבין שפע האפשרויות, הוא מתוכנת לבחירות פשוטות. אנחנו לא מסוגלים להחזיק בזיכרון העבודה שלנו (מה שבעבר כונה זיכרון לטווח קצר) יותר מ-7 פרטים בו זמנית, ולכן ההשוואה נהפכת לא יעילה. באותה מידה, לא ננסה יותר מ-3 סוגי ריחות כשהולכים לקנות בושם, כי המערכת נהפכת לאדישה ומפסיקה להבחין בין הריחות.

כולנו נהפכנו לממקסמים

בשנים האחרונות אנו רואים מגמה ברורה. ככל שההיצע רב יותר, כך ישנם יותר ויותר אנשים שנהפכים לממקסמים. אני רואה את האנשים האלה בזמן שאני מתבוננת בהתנהגויות גולשים באתרי eCommerce. הם מתחילים לחפש, וככל שהם ממשיכים לגלול, נפתחות אפשרויות נוספות. הם פשוט לא מסוגלים להפסיק, ולאחר חיפוש שנמשך בממוצע חצי שעה הם לרוב יוצאים מהאתר מתוסכלים. במקום שאנחנו נשלוט בבחירות, הן שולטות בנו.

המתכון לאושר טמון במעט אפשרויות בחירה. המשווקים לא השכילו להבין שכשיש מעט אפשרויות, הציפיות נמוכות יותר וקל יותר למערכת להשוות ולקבל החלטה. למעשה, דברים היו הרבה יותר טובים, פעם כשהכל היה יותר גרוע.


שיתוף

חזרה לבלוג

דברו איתנו
close slider
אז במה אנחנו יכולים לעזור לכם?