קודם כל תירגעו: נאום הקורונה של נתניהו רק מחמיר את המצב

חזרה לבלוג

קודם כל תירגעו: נאום הקורונה של נתניהו רק מחמיר את המצב

בעשורים האחרונים מצטברות יותר ויותר עדויות לכך שתחושות חרדה, לחץ וחוסר אונים הן בעלות השפעות פיזיולוגיות שליליות על המערכת החיסונית. מערכת הלחץ שלנו מופעלת אוטומטית בין אם מדובר בנמר שועט ובין אם מדובר באזהרת קורונה והנחיות מלחיצות.

נאום התבהלה של ביבי תפס אותי לא מוכנה. למען האמת, לא צפיתי בו בשידור חי. בדיוק יצאתי מפגישה עסקית בחו”לֹ (תירגעו, ליטא עדיין לא ברשימה, נכון למועד כתיבת שורות אלו) כשמבט מהיר ברשימת הנוטיפיקציות בנייד הראה שממתינות לי לא פחות מ-13 הודעות וואטסאפ נסערות, שכולן אומרות פחות או יותר “לא רוצים להלחיץ או משהו אבל תתחילי להילחץ, המצב לא נראה טוב”. אם בארץ המצב נראה מלחיץ, נסו רק לדמיין מה עובר על אדם בחו”ל כשהוא שומע את הדיווחים ההיסטריים הנלווים לרשימת ההנחיות החדשות של משרד הבריאות.

לא ברור לי מי היועצים של ביבי וכיצד אנשי משרד הבריאות התעלמו משורה של מחקרים בתחום הפסיכולוגיה וחקר המוח על תפקוד המערכת החיסונית במצבי לחץ, אבל מישהו שם פיספס בגדול. כשחזרתי לחדר, הדבר הראשון שעשיתי היה כמובן לצפות במסיבת העיתונאים שכינס ביבי: “אנחנו בעיצומה של מגפה עולמית, לא קוראים לזה כך אבל זו האמת, כולנו נמצאים בסכנה. ייתכן שהיא מהמסוכנות ביותר במאה השנים האחרונות”.

למשמע דברים אלו, גם האדם הרגוע ביותר היה נכנס ללחץ, ואנשים מעט פחות רגועים עשויים להיכנס להתקף פאניקה וחרדה. תגובות הלחץ והפאניקה נמצאות בכל פינה: ביטולי טיסות, ביטולי השתתפות באירועים, אימהות לא שולחות את הילדים לטיולים כיתתיים, אנשים יורדים מטיסות ברגע האחרון, נתב”ג נותר שומם לחלוטין וישנה ירידה של 60% בהזמנות חופשות לפסח ולקיץ הקרוב.

אין ספק שלחץ מתון הוא חיוני, מכיוון שהוא מעודד נקיטת צעדי זהירות, ואל לנו להיות זחוחים בשום אופן. מצד שני, להביא את הציבור לרמת לחץ כאלה עם שורה של אזהרות והפחדות, שחלקן עמומות וחלקן סתם ביזאריות (“חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש” – האם יש ממצאים שאומרים ש-4,500 איש לא מהווים סיכון להידבקות אך 5,000 כן? “חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש לאנשים שחזרו מכל יעד בחו”ל ב-14 הימים האחרונים” – האם יש עדויות שהווירוס מתחיל לפעול בסביבה של 100 איש ויותר?)

הנחיות אלו הזכירו במשהו את הנחיות פיקוד העורף שנזרקו לאוויר לאחר חיסול בכיר הג’יהאד בנובמבר – ביטול הלימודים בגוש דן, ביטול התכנסויות של יותר מ-100 איש והשיא היה “לא להגיע מקומות עבודה לא חיוניים”. כמו אז, גם עכשיו לא ברורה מידת האפקטיביות של ההנחיות, אך מה שברור זה שהן זורעות פאניקה וחרדות בציבור.

מצבי לחץ וחרדה מורידים משמעותית את יכולתנו להתגונן מפני מחלות

בעשורים האחרונים מצטברות יותר ויותר עדויות לכך שתחושות חרדה, לחץ וחוסר אונים הן בעלות השפעות פיזיולוגיות שליליות על המערכת החיסונית. חשוב להבין כי הגוף מגיב למצבי לחץ וחרדה לא רק במקרי טראומה, אלא גם במצבים יומיומיים כמו ויכוח סוער או דדליין מלחיץ.

מערכת הלחץ שלנו מופעלת אוטומטית בין אם מדובר בנמר ששועט לעברנו ובין אם מדובר באזהרת קורונה והנחיות חדשות ומלחיצות. הסיבה לכך מושרשת באבולוציה שלנו: לתחושות לחץ וחרדה יש פונקציה אבולוציונית שמטרתה להכין את גופנו להתמודדות עם תוקף חיצוני. הישרדות קיומית תמיד תקבל עדיפות על פני כל גורם סיכון אחר כמו וירוס או זיהום.

חשוב להבין כי על אף שהאתגרים שעמם אנו מתמודדים השתנו ובמרבית הזמן אנו לא עומדים בפני נמרים ששועטים לעברנו – תגובות המערכת לא השתנו. כל מצב לחץ בין אם מוחשי או לא, מפעיל אוטומטית את מערכת החיסון שלנו.

מה המשמעות של הפעלת המערכת החיסונית לשווא?

התגובה הגופנית ללחץ היא ייצור חלבונים המכינים את גופנו להתמודדות עם איום חיצוני. במצבי לחץ מופעל מסלול עצבי המוביל להפרשת הורמונים כמו אדרנלין וקורטיזול, הידוע כ”הורמון הלחץ”. הפרשתם למחזור הדם מאטה את המערכת החיסונית וכמו שאתם מבינים, תפקוד לקוי של מערכת החיסון, פוגע ביכולת של הגוף להילחם במחלות. ההשלכות על הבריאות עלולות להיות רחבות היקף: מהצטננויות, דרך כיבי קיבה ועד סרטן, כשהשורה התחתונה היא רגישות יתר לזיהומים ומחלות.

בנוסף, הפרשת יתר של חלבונים אלו למחזור הדם פוגעת בתהליכי חשיבה, מובילה להרג תאי עצב וכמויות גדולות שלהם עלולות אף לעכב יצירת תאי עצב חדשים אצל בני אדם בוגרים.

תגובות אלו לא השתנו במרוצת השנים, ולכן כשצועקים עלינו בעבודה או כשאנחנו חשים במצוקה כלשהי, אפילו קטנה, אנחנו חווים את אותה תחושה פיזיולוגית של דפיקות לב מואצות, זרימת דם מהירה, יובש בפה, הרחבת אישונים – תגובות אוטומטיות המכינות את המערכת להתמודד עם האיום. השיקול הוא הישרדותי גרידא. כשאנו ניצבים בפני סכנה קיומית, אין זה הזמן להתעסק עם איזה וירוס המתפתח בגוף. כתוצאה מכך, נעצרות כול פעולות הריפוי וההחלמה.

נסו לחשוב מה המשמעות של מצבי הלחץ לאנשים החולים בקורונה ולאנשים המצויים בסביבת חולי קורונה – המערכת החיסונית שלהם כתוצאה מהלחץ והפאניקה רגישה במיוחד. בפרט כשמדובר באנשים מבוגרים – נמצא כי לחץ וחרדה מגבירים את הסיכוי להידבק בכל המחלות הקשורות להזדקנות.

מערכת הלחץ ומערכת החיסון אינן יכולות לפעול במקביל

תחשבו על התהליכים בגופנו כמנוהלים על ידי שתי מערכות. מצד אחד המערכת החיסונית, שתפקידה לרפא מפני מחלות וזיהומים; ומהצד השני מערכת הלחץ, שתפקידה להתריע מפני סכנה קיומית כמו נמר שועט, והיא מופעלת בכל פעם שאנו חווים לחץ. מערכות אלו אינן יכולות לפעול בו זמנית.

כלומר, כשמערכת הלחץ (שתפקידה להתריע מפני תוקפים חיצוניים) נמצאת בפעולה, מערכות החיסון והריפוי מפסיקות פעולתן. במצבים אלו זרימת הדם לקורטקס פוסקת, וכתוצאה מכך אנו פועלים באופן אוטומטי בלי לחשוב. הורמוני הלחץ, אדרנלין וקורטיזול מופרשים ותורמים לעלייה בייצור האנרגיה, אך גם תורמים להתנהגות אגרסיבית. ככלל, למערכת הלחץ, שתפקידה להזהיר אותנו מפני תוקפים, איומים וסכנות, תמיד יינתן עדיפות על פני מערכת החיסונית השומרת על בריאותנו מפני מזיקים כמו חיידקים ווירוסים.

מיליוני שנות אבולוציה עיצבו את מערכת החיסון להתמודדות מיטבית עם אתגרי החיים בטבע. רק שהמערכת שלנו לא יודעת להתמודד עם הסביבה המלחיצה שמאתגרת את הנטיות הטבעיות שלנו בכל פעם מחדש.


שיתוף

חזרה לבלוג

דברו איתנו
close slider
אז במה אנחנו יכולים לעזור לכם?