רוצים סיפור סינדרלה? לכו לטינדר

חזרה לבלוג

רוצים סיפור סינדרלה? לכו לטינדר

בניגוד לסיפורים הרומנטיים על "הפכים נמשכים" וסיפורי סינדרלות למיניהם, האבולוציה והטבע תמיד יעדיפו שבני הזוג יהיו דומים ככל האפשר אחד לשניה ■ הדרך לנטרול השפעות הטבע עוברת דרך טינדר

בסרט אישה יפה, אחת הקלאסיקות של שנות ה-90, ריצ’ארד גיר, בתפקיד אדוארד לואיס, מגיע לנסיעת עסקים בבברלי הילס. בעודו מנסה למצוא דרכו חזרה למלון, הוא פוגש את ויויאן (ג’וליה רוברטס היפה), זונה בתחילת דרכה, המתנדבת להראות לו את הדרך. לואיס מחליט לשכור את שירותיה ללילה ונכבש בקסמה. סוג של עיבוד עכשווי לאגדת סינדרלה שניצלה מגורל של עבדות לטובת חיים בארמון.

ויויאן וסינדרלה אמנם הצליחו לברוח מגורלן, אך מחקרים חדשים שבחנו מטען גנטי של אלפי זוגות, מראים כי סיפור סינדרלה לא היה יכול להתרחש בימינו. האבולוציה, מסתבר, דואגת לכך שנתחתן עם אדם בעל נתוני פתיחה דומים לשלנו.

אנו חיים בתקופה בה לכאורה, הצליחה החברה האנושית להתנער משיוך למעמד מסוים. הרעיון בבסיס החברה הקפיטליסטית הוא שיווין הזדמנויות, על פיו גם אם נולדת ללא כלום, כל הדרכים פתוחות בפניך ובזכות עבודה קשה, השמיים הם הגבול.

נראה שרעיון זה, לא רק שלרוב לא מתקיים במציאות, גם הטבע לא משאיר לו הרבה סיכוי.

הטבע כנראה הבריז מהשיעור ביסודות המרקסיזם

למרות הפוטנציאל למוביליות כלכלית וחברתית, הקיבוע המעמדי חוזר אלינו בדלת האחורית באופן מאוד לא צפוי. באמצעות המטען הגנטי שלנו. אם עד עכשיו סברנו שאנו חופשיים לבחור בן זוג שמוצא חן בעינינו מתוך המגוון הרחב של בני זוג פוטנציאליים, לטבע תוכניות משלו. הוא לא סומך על יכולתנו לבחור ולכן מכתיב לנו במי להתאהב.

הפכים לא נמשכים. נקודה

כבר זמן מה אנו יודעים שהמיתוס על פיו הפכים נמשכים מופרך. אין ביסוס לסברה על פיה אנו נמשכים לבן זוג “המשלים אותנו”. שביעות הרצון הגבוהה ביותר מהיחסים נרשמה אצל זוגות דומים. הנטייה להתחתן עם בני זוג בעלי תכונות דומות מכונה “assortative mating”. הדמיון מתייחס לתכונות פיזיות (גובה, צבע עור) ופסיכולוגיות (רמת השכלה ואינטליגנציה). דפוס זה נצפה גם בטבע כאשר ציפור כנף כחולה בוחרת להזדווג עם ציפור עם צבע כנף בעל צבע בוהק זהה. זיווג זה מעלה את הייחוס המשפחתי ומגדיל את הסבירות לשרידות הצאצאים.

עד לאחרונה סברנו שתהליך זיווג זה מתרחש כי אנו בוחרים באופן אקטיבי אדם בעל נתונים דומים, אך עדויות חדשות מראות שאין לנו שום שליטה על תהליך בחירת בן זוג.

כיצד הגענו למסקנה הזו?

מחקר חדש שפורסם ב-Nature Human Behaviour על ידי חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד מצא שמתוך סריקת הד.נ.א. של אחד מבני הזוג, ניתן לנבא באופן מדויק למדי, תכונות פיזיות ופסיכולוגיות של השני, באופן שלא ניתן להסביר על ידי זיווג מקרי. במילים אחרות המתאם בין המטען הגנטי של בני הזוג כל כך גבוה, שההסבר היחיד הוא שישנה יד נעלמה המכוונת אותנו לבחור.

החוקרים בחנו את המטען הגנטי של אלפי זוגות נשואים. ראשית נבחנו תכונות פיזיות כמו משקל ו-BMI (מדד מסת הגוף). לתכונות אלו ישנם מרקרים גנטיים, כלומר אם יש ברשותי דגימת ד.נ.א. שלך, אוכל לנבא מה יהיה המשקל שלך. הממצא המדהים הוא שמתוך הד.נ.א. שלך, אני יכולה לנבא באופן די מדויק מה יהיה המשקל של בן זוגך.

מה לגבי תכונות שלא ניתן לראות?

החוקרים החליטו לבחון גם תכונות שלא משתקפות ממראה האדם. כיום קיימים מרקרים גנטיים לשנות השכלה, הישגים בלימודים, ואפילו יכולות קוגניטיביות מסוימות. מסתבר כי לא רק שניתן לנבא משתנים אלו מתוך דגימת ד.נ.א., אלא שמתוך הד.נ.א. של בן הזוג שלך ניתן לנבא את שנות השכלה והישגיך האקדמיים.

טוב, זה די ברור, הם ככל הנראה הכירו באותו מוסד אקדמי או שחיפשו באופן אקטיבי מישהו עם השכלה דומה

כדי לשלול הסבר זה, החוקרים התאימו באופן רנדומלי זוגות בעלי הישגים אקדמיים דומים ומצאו כי הדמיון הגנטי של הזוגות המקוריים היה גבוה משמעותית מאלו שהותאמו באופן רנדומלי. במילים אחרות, הבחירה בבן זוג בעל אותה רמת השכלה אינה מקרית. יש פה התערבות של הטבע.

זהו לא המחקר היחיד שמצא זאת, חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה שבחנו זוגות בפורטו ריקו הראו שההתאמה הגנטית בין בני הזוג הייתה כה גדולה, שתאמה למטען הגנטי של בני דודים מקרבה שלישית. ממצאים אלו חזרו על עצמם גם במחקר נוסף שהובל על ידי ד”ר דיוויד יוג’-ג’ונס.

נראה כי הטבע לא סומך עלינו מספיק כדי להותיר לנו לבחור את בן הזוג שלנו בעצמנו. האבולוציה דואגת שנימשך לאנשים בעלי ד.נ.א. דומה.

מה אכפת לאבולוציה עם מי נתחתן, העיקר שנשרוד לא?

למרות הסברה הנפוצה שהכוח המניע את האבולוציה הוא הישרדות, עניינה של האבולוציה הוא בהעברת עותקים של הגנים לדורות הבאים כך שגנים שהוכיחו עצמם, יעברו הלאה והפחות טובים, ייכחדו.

באבולוציה פועלים שני כוחות מנוגדים, המוטיבציה להזדווג (sexual selection) והמוטיבציה לשרוד (natural selection). האבולוציה תעדיף את הראשון. כך נקבות דגים מסוימות יעדיפו זכרים עם צבעים חזקים, למרות שאלו ייגרמו לזכר להיתפס על ידי טורפים. גם אצל גמל שלמה, בחלק מהמקרים, טורפת הנקבה את הזכר בעת ההזדווגות מה שגורם לה לייצר יותר ביציות בהשוואה לנקבות שלא טורפות את בן זוגן ובנוסף, בכך היא מבטיחה הזנה לצאצאים.

התהליך המרכזי באבולוציה הוא, לכן, לא הברירה הטבעית (natural selection), אלא הברירה המינית (sensual selection) על פיו האישה בוחרת את הגבר בעל הגנים הכי טובים עבור הצאצאים שלה ומזדווגת עמו.

מדוע האישה היא זו שבוחרת?

עול נשיאת הילד ברחם והגידול מוטל על האישה, העלויות עבורה כבדות בהרבה ולכן היא חייבת לבחור טוב. לגבר, לעומת זאת, אין דאגה כזו, מטרתו העיקרית היא לדאוג להפיץ את הגנים שלו אצל כמה שיותר נשים. גברים בעלי תכונות נחשקות יזכו לשכפלן ופיזורן באוכלוסייה יואץ.

אבל כיצד ניתן להעריך את איכות הגנים של הגבר?

כשחיינו בסוואנה לא היה לנשים אמצעים למיפוי גנטי של תכונות הגבר. למען האמת גם היום אנחנו לא נושאות מכשור זה בארנק. הטבע דאג למנגנון מתוחכם למדי. על פי תיאורית האיתות (signaling theory) תכונות פיזיות כמו מסת הגוף וגובה, מהוות עדות לאיכות הגנים שהוא נושא. במילים אחרות הפנוטייפ – הביטוי הפיזי של התכונה מהווה עדות לגנוטייפ, המטען הגנטי שלה. בהעדר אמצעים אחרים, נקבת הטווס יכולה להסיק שככל שהנוצות בזנב הזכר מרהיבות יותר, כך המטען הגנטי שלו איכותי יותר.

מעבר למשתנים חיצוניים, אותות כימיים כמו ריח הגוף מעבירים מידע באופן לא מודע על איכות בן הזוג הפוטנציאלי וכשירותו להעביר תכונות נחשקות לצאצאים.

טוב, עד כאן ברור, אבל מה אכפת לאבולוציה משנות ההשכלה שלנו?

כאן הסיפור הופך אפילו יותר מעניין. תהליך אבולוציוני הוא דינמי, כל הזמן חלים בו שינויים בהתאם ללחצי הסביבה. בסוואנה שבאפריקה למשל, מארק צוקרברג לא היה מצליח לשכפל את הגנים. הוא לא חזק במיוחד, כך שאינו יכול לספק הגנה, אין לו את הכוחות הנדרשים לצוד, הוא לא גבוה במיוחד ולכן לא יכול להזהיר מפני סכנה.

כיום תכונות כמו חוסן פיזי מקבלות פחות משקל בעוד תכונות כמו אינטליגנציה תופסות את מקומן, ומספקות לנושא אותן יתרון יחסי, מה שלא היה נכון בשום תקופה אבולוציונית אחרת. נשים רבות בימינו מעידות כי אינטליגנציה נחשבת לאחת התכונות המושכות ביותר.

זוהי הסיבה לכך שהאבולוציה דואגת שנימשך לאנשים בעלי פוטנציאל אקדמי דומה, מה שמבטיח שתכונות אלו יועברו לדורות הבאים באופן מיטבי.

דמיון בפוטנציאל האקדמי מאיץ חוסר שוויון

חיבור זה בין אנשים בעלי מטען גנטי דומה מבחינת השכלה עשוי להגדיל חוסר שוויון חברתי וכלכלי שרק ילך ויתעצם עם כל דור. בנוסף, יש לכך השלכות מרחיקות לכת על מבנה הגנום האנושי.

תתפלאו לשמוע שביכולתה של טינדר לסייע כאן

האקונומיסט חשף לאחרונה כי הכרות דרך אפליקציות היא דרך ההכרות השנייה בפופולריות שלה. הכרות באמצעות האפליקציות חוצה מגזרים וקבוצות הומוגניות ומעודדות זיווג רנדומלי ונישואים בין גזעים שונים (interracial).

בנוסף, האפליקציות מונעות מהאבולוציה להפעיל את קסמיה. אחת הדרכים של האבולוציה להבטיח שנימשך לאדם אחד אך לא לאחר, היא מערכת הורמונלית העובדת באמצעות אותות כימיים מתחת לפני השטח. אותות אלו מנוטרלים בהכרות דרך המסך וכך האפליקציות יכולות לסייע במניעת קטסטרופה חברתית.


שיתוף

חזרה לבלוג

דברו איתנו
close slider
אז במה אנחנו יכולים לעזור לכם?