LIRAZ

עיצוב התודעה

מאת ד״ר לירז מרגלית

מה אנו יודעים על הסמארטפון שלנו? האם אנו מפעילים את המרובע הדק הזה שמחובר אלינו כאיבר מאיברנו מאז שנות התשעים, או שהוא מפעיל אותנו? ד"ר לירז מרגלית חושפת בפנינו את מה שאנחנו לא יודעים, או, מדויק יותר, את מה שלא רוצים שנדע עליו ועל הפעולות הסמויות מן העין שנעשות על ידי מפתחי האפליקציות ואשר מטרתם העליונה והמובהקת היא ללכוד אותנו בתוכו לתועלתם. המשמעות של העברת מכלול חיינו אל עולם הדיגיטל היא שכל הקלקה וכל מילוי טופס מתועדים ומנותחים. העקבות הדיגיטליים הללו הם מכרה הזהב והיהלומים של ימינו. כריית מידע מאפשרת לחברות מסחריות לבנות פרופיל של כל משתמש, באמצעות אלוגריתמים המספקים מודיעין פסיכולוגי אין־סופי, ולשלוח לו מבול של מסרים התואמים את אישיותו, ובכך להנדס בו כל פעולה, תחושה ומחשבה בלא צורך באינטראקציה ישירה עמו.

בעוד שמרביתנו מאמינים כי המציאות הדיגיטלית מזמנת לנו חופש מידע ובחירה רב, מגלה לנו המחברת את פניה האשלייתיים והמכזבים, ואת המניפולציות המתוחכמות שנועדו לפתות את המשתמש להתמסר ליישומים, להתמכר לאתרי תוכן וחברה, ולבזבז עוד ועוד זמן וכסף באתרי קניות. ובאין חוקים, רגולציות ובלמים להגנה על משתמשי הדיגיטל מסתמנת תמונת מציאות עתידית שבה האדם שבוי "מרצון" בהיעדר חופש מחשבה, רצון ובחירה.

בואו נדבר על הספר

העידן הנוכחי מאפשר לנו חופש בחירה? בספרה החדש "עיצוב התודעה" מסבירה ד"ר לירז מרגלית עד כמה אנחנו טועים: "לאט לאט אנחנו הולכים למקום שבו אין לנו רצון חופשי"

התפקיד של ד"ר לירז מרגלית היה לרגל אחריכם. היא אספה עקבות דיגיטליים שהשארתם אחריכם ברשת, גילתה על מה אתם חושבים ואפילו מה אתם מרגישים – ודיווחה לגורמים מסחריים איך אפשר לשלוט בכם. מאז היא חצתה את הקווים, והחלה לחשוף לציבור את הסודות שמסתתרים בכל מחשב ובכל סמארטפון. "אנשים חושבים שהם רציונליים, שהבחירה נמצאת בידם", היא אומרת. "בפועל, כולנו שבויים מרצון"

ד״ר לירז מרגלית היא פסיכולוגית, מומחית לתורת המשחקים ולכלכלה התנהגותית. בשנים האחרונות פרסמה עשרות מאמרים והופיעה בשלל תכניות אירוח בנושאים של עיצוב תודעה. היא מרצה על הקושי במציאת זוגיות בעידן הדיגיטלי ועל האופן שבו ארגונים מסחריים מסלילים אותנו להחלטות צרכניות. במקביל, היא חוקרת ומפרסמת מאמרים על עיצוב החוויה הצרכנית ואיך ארגונים יכולים לעודד לקוחות לקנות את המוצרים שלהם (ספויילר – דרך הרגש ולא דרך השכל).

דיברנו על סיגנלים חברתיים, אתי כרייף, תורת המשחקים, חשיפת יתר, משבר השחזור, דפוסים אפלים, גיימיפיקציה, מדיניות ציבורית, פרנסה, התקדמות דרך קשרים, פמיניזם, פריבילגיות ועוד המון דברים.

לא מוצאים אהבה באפליקציה? מקדישים שעות למשחקי מחשב? הארון מלא ובכל זאת אתם מזמינים עוד בגדים? כל זה לא קורה במקרה. האורחת שלי בפרק הזה היא דוקטור לירז מרגלית, פסיכולוגית חברתית בתחום השפעות הטכנולוגיה על ההתנהגות האנושית, שמייעצת לחברות על חווית לקוח ועיצוב התנהגות פרסונליזציה. בקיצור, היא עובדת בלהשפיע על התת מודע שלנו. פרק שהוא חובה לכל אחד ואחת.

השבוע אני מארח בפעם השנייה את דר לירז מרגלית לירז היא חוקרת התנהגות בעידן הדיגיטלי, מחברת הספר עיצוב התודעה ומרצה באוניברסיטת רייכמן שוחחנו על עיצוב התודעה שלנו דרך התקשורת, הרשתות, הפוליטיקה וכו כל כך הרבה ערך ואסימונים נופלים בפרק הזה אלו דברים שכל אדם שחי בעולם ותודעה מערבית חייב לשמוע! ולסיכום שוחחנו על איך לעצב חזרה את התודעה?

ד״ר לירז מרגלית היא פסיכולוגית דיגיטלית ומחברת הספר ״עיצוב התודעה״. נדבר על הקשב שלנו, האלגוריתמים של חברות הביג-טק, יעילות הרגולציה אם בכלל ועוד נושאים מרתקים.

צרו קשר